Przemysłowa rewolucja – czy rezygnacja z tworzyw sztucznych to moda, czy konieczność?

 Czy data 3 lipca 2021 z czymś się Państwu kojarzy?
Jest to dzień wyznaczony przez Komisję Europejską do którego z obiegu w przemyśle mają zniknąć niektóre produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzyw sztucznych, oksydegradowalnych tworzyw sztucznych oraz narzędzia połowowe zawierające tworzywa sztuczne. Dodatkowo, do 2025 roku, butelki na napoje których głównym składnikiem jest politereftalan etylenu („butelki PET”), mają zwierać co najmniej 25 % tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, aby do 2030 roku udział ten wzrósł do 30 %.
Powyższy proces związany jest z wdrażaniem strategii na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym (link). Ma to na celu walkę z oczywistym problemem jakim jest zanieczyszczenie środowiska.
Ta przymusowa transformacja przemysłu jest niezwykłą okazją do zmiany obszaru działalności przedsiębiorstw, które do tej pory bazowały bądź wykorzystywały w swej działalności wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne
np. patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki mocowane do balonów, pojemniki na żywność.
Już od kilkunastu lat w krajach zachodnich obserwować można nieśmiałe próby wtórnego wykorzystywania odpadów przemysłowych, żywności odpadowej oraz produkcji biotworzyw z odpadów przemysłu spożywczego. Jest to część tak zwanej gospodarki zrównoważonego rozwoju. Trend ten w najbliższym czasie będzie umacniał swoją pozycję nie tylko ze względu na obwarowania prawne, ale także rosnącą świadomość społeczeństwa, która często sarkastycznie określana jest „modą”.
W związku z powyższym, w sektorze Life Science wykreowana została nisza, która w najbliższych miesiącach będzie wypełniana. Mają Państwo pomysł warty zaimplementowania?
Zachęcamy Państwa do konsultacji z naszymi specjalistami z działu R&D.
Zakład Doświadczalny we Wrocławskim Parku Technologicznym posiada technologię umożliwiającą przetwarzanie bioodpadów z przemysłu spożywczego jako półproduktu do przetwarzania dalej na opakowania biodegradowalne.
 
Anna Bednarska,
tel. 781 871 611
e-mail: anna.bednarska@technologpark.pl

This site is registered on wpml.org as a development site.